Sep 30, 2022, 16:45 IST
This worksheet consists of objective type questions each worksheet having 25 questions with answer Key. Do solve NCERT chapter wise important questions with the help of Physics Wallah NCERT Solutions for Class 7 Maths. Solve More Class 7 Maths Worksheet uploaded by Physics Wallah.
Q1. What per cent of Rs. 9 is Rs. 5 ?
Q2. What percent of 2 kg is 225 g ?
Q3. If 8% of a number is 24, find the number.
Q4.What number when increased by 15% becomes 276 ?
Q5. What number when decreased by 8% becomes 345 ?
Q6. There are 75 apples in a basket of which 12% are rotten. How many apples are good enough to be sold ?
Q7. Rahul spends 85% of his salary and saves Rs. 3120 per month. Find his monthly salary.
Q8. On increasing the price of a shirt by 18%, it becomes Rs. 826. What was its original price ?
Q9. On decreasing the price of a tea-set by 8%, it becomes Rs. 317.40. What was its original price ?
Q10. In an examination, 94% of the candidates passed and 33 failed. How many candidates appeared ?
Q11. If 85% of the workers in a factory are males and the number of female workers is 36, find the total number of workers in the factory
Q12. In an electron, there were only two candidates. The winner obtained 56% votes and won by 8400 votes. Find the total number of votes polled
Q13. A number is increased by 20% and then the increased number is decreased by 20%. Find the net increase or decrease percent
Q14. The salary of an officer is increased by 20%. By what per cent should the new salary be reduced to restore the original salary ?
Q15. B's income is 25% more than that of A. How much per cent is A's income-less than that of B ?
Q16. If the price of sugar is raised by 25% by how much per cent a housewife should reduce the consumption of sugar so as not to increase the expenditure ?
Q17. Wheat is the cheaper than rice by 20%. By what percent is rice costlier than wheat?
Q18. Rice is costlier than wheat by 20%. By what per cent is wheat cheaper than rice?
Q19. 36% of the student in school are girls. If the number of boys is 1440, find the total strength of the school.
Q20. Geeta saves 18% of her monthly salary. If she spends Rs. 10250 per month, what is her monthly salary
Q21. 100 gm of butter make 14 cakes. How many cakes will 150 gm make ?
Q22. 16 articles cost Rs. 72. How many articles can be bought for Rs. 207 ?
Answers