NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 11: NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 11 Tables and Shares are created to help students effectively prepare for their exams. This chapter focuses on teaching students how to use tables for multiplication and division and how to share or divide items equally.
The solutions simplify these concepts by providing clear, step-by-step explanations for each exercise, helping students understand multiplication and division better. With the help of these solutions students can strengthen their understanding of the chapter and perform well in their exams.NCERT Solutions for Class 4 Maths
NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 11 PDF
Shyama’s Garden
Question: 1
What are the ways in which the sunflowers and marigolds are planted?
18 = _________ × ________ So there is ____ row with ___ plants.
18 = _________ × ________ So there are ___ rows with ____ plants each.
Answer:
18 = 1 × 18, so there is 1 row with 18 plants. 18 = 2 × 9, so there are 2 rows with 9 plants each.NCERT Books for Class 4 Maths 2024-25
Jars in the Shelf
Bheema made a shelf for 30 jars. This is a long shelf with two rows. Each row has the same number of jars.
Question: 2
Can you think of other ways to make a shelf to keep 30 jars?
Answer: We can make a shelf in 3 rows in which each row has 10 jars. The shelf looks like the below figure.
Question: 3
Draw a shelf. Show how many jars you will keep in each row. How many rows are there?
Answer: A shelf containing 60 jars can be made as follows:
10 rows containing 6 jars in a row. 6 rows containing 10 jars in a row. 5 rows containing 12 jars in a row. 12 rows containing 5 jars in a row. 20 rows containing 3 jars in a row.Question: 4
Help Bunty to make the table of 7, using tables of 4 and 3.
Answer:
Question: 5
Which two tables will you use for writing the table of 12?
Answer: To write the table of 12, I will use the table of 4 and 8. The table of 4 is as follows:
4 × 1 | 4 × 2 | 4 × 3 | 4 × 4 | 4 × 5 | 4 × 6 | 4 × 7 | 4 × 8 | 4 × 9 | 4 × 10 |
4 | 8 | 12 | 16 | 20 | 24 | 28 | 32 | 36 | 40 |
8 × 1 | 8 × 2 | 8 × 3 | 8 × 4 | 8 × 5 | 8 × 6 | 8 × 7 | 8 × 8 | 8 × 9 | 8 × 10 |
8 | 16 | 24 | 32 | 40 | 48 | 56 | 64 | 72 | 80 |
4 + 8 | 8 + 16 | 12 + 24 | 16 + 32 | 20 + 40 |
12 | 24 | 36 | 48 | 60 |
24 + 48 | 28 + 56 | 32 + 64 | 36 + 72 | 40 + 80 |
72 | 84 | 96 | 108 | 120 |
Related Links -
How Many Cats?
Question: 6
Some of Gayatri’s cats were playing in a box. When she tried to count, all she could see were legs. She counted 28 legs. How many cats are there in the box?
So 28 legs mean ________ cats.
Answer: We know a cat has 4 legs.
Question: 7
Billo has kept his chickens in a box. He counted 28 legs. How many chickens are there?
Answer: We know that a chicken has 2 legs.
How many legs? | 2 | 4 | 6 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 | 20 | 22 | 24 | 26 | 28 |
How many chickens? | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
Question: 8
Leela has not gone to school for 21 days. For how many weeks was she away from school?
Answer: We know there are 7 days in a week. Hence,
How many days? | 7 | 14 | 21 |
How many weeks? | 1 | 2 | 3 |
Jumping Animals
A frog jumps 3 steps at a time, starting from 0.
Question: 9
(a) Count the jumps he takes to reach 27.
So, he has taken 27 ÷ 3 = ________ jumps.
Answer: So, he has taken 27 ÷ 3 = 9 jumps.
(b) He has taken ________ jump, if he is at 36.
Answer: Jumps the frog took to cover 3 steps = 1
Number of jumps the frog took to cover 36 steps = 36 ÷ 3 = 12 jumps Therefore, he has taken 12 jumps, if he is at 36.(c) If he is at 42, he has taken ________ jumps.
Answer: Jumps the frog took to cover 3 steps = 1
Number of jumps taken by the frog to cover 42 steps = 42 ÷ 3 = 14 jumps Hence, he has taken 14 jumps, if he is at 42.Question: 10
Starting from 0, a rabbit jumps 5 steps at a time.
(a) In how many jumps does he reach 25?
Answer: Jumps the rabbit took to cover 5 steps = 1
Number of jumps the rabbit took to cover 25 steps = 25 ÷ 5 = 5 jumps Therefore, the rabbit reaches 25 in 5 jumps.(b) He reaches ________ after taking 8 jumps.
Answer: Number of steps the rabbit took to cover 1 jump = 5
Number of steps the rabbit took to cover 8 jumps = 5 × 8 = 40 Therefore, he reaches 40 after taking 8 jumps.(c) He needs ________ jumps to reach 55.
Answer: Jumps the rabbit took to cover 5 steps = 1
Number of jumps the rabbit took to cover 55 steps = 55 ÷ 5 = 11 jumps Hence, he needs 11 jumps to reach 55.Practice Time
Question: 11
1) 28 ÷ 2 =
Answer: 28 ÷ 2 = 14
∴ 28 ÷ 2 = 142) 56 ÷ 7 =
Answer : 56 ÷ 7 = 8
∴ 56 ÷ 7 = 83) 48 ÷ 4 =
Answer: 48 ÷ 4 = 12
∴ 48 ÷ 4 = 124) 66 ÷ 6 =
Answer: 66 ÷ 6 = 11
∴ 66 ÷ 6 = 115) 96 ÷ 8 =
Answer: 96 ÷ 8 = 12
∴ 96 ÷ 8 = 126) 110 ÷ 10 =
Answer: 110 ÷ 10 = 11
∴ 110 ÷ 10 = 11He took 28 shells for one necklace.
112 – 28 = 84
Now he was left with 84 shells. Again he took 28 more shells for the second necklace.
Question: 12
(a) How many shells are left now?
Answer: Number of shells used for the second necklace = 28
Number of shells left with Dhruv = 84 – 28 = 56 Therefore, Dhruv was left with 56 shells.(b) Then he took shells for the third necklace.
So he was left with ______ shells.
Answer: For the third necklace, he took 28 more shells.
Number of shells left with Dhruv = 56 – 28 = 28 So he was left with 28 shells.(c) How many necklaces can Dhruv make from 112 shells?
Answer: The number of necklaces that Dhruv can make from 112 shells = 112 ÷ 28
= 4 Hence, Dhruv can make 4 necklaces from 112 shells.(d) Are the shells enough for making necklaces for all his friends?
Answer: Yes, the number of shells was sufficient for making necklaces for all his friends. Dhruv was left with 28 shells after making 3 necklaces for his friends.
Try these
Question: 13
(a) Kannu made a necklace of 17 sea shells. How many such necklaces can be made using 100 sea shells?
Answer: Total number of shells = 100
Sea shells required to make 1 necklace = 17 sea-shells Hence, the number of shells left after making 1 necklace = 100 – 17 = 83 Shells left after making 2 necklaces = 83 – 17 = 66 Shells left after making 3 necklaces = 66 – 17 = 49 Shells left after making 4 necklaces = 49 – 17 = 32 Shells left after making 5 necklaces = 32 – 17 = 15 Thus, 15 shells were left after making 5 necklaces. Therefore, 5 necklaces can be made by using 100 sea shells.(b) One carton can hold 85 soap bars. Shally wants to pack 338 soap bars. How many cartons does she need to pack all of them?
Answer:
Total number of soap bar | Number of cartons | Number of soap bars required | Soap bars left |
338 | 1 | 85 | 338 – 85 = 253 |
253 | 1 (2 nd ) | 85 | 253 – 85 = 168 |
168 | 1 (3 rd ) | 85 | 168 – 85 = 83 |
83 | 1 (4 th ) | 85 (since only 83 are left) |
(c) Manpreet wants 1500 sacks of cement for making a house. A truck carries 250 sacks at a time. How many trips will the truck make?
A driver charges Rs 500 for a trip. How much will Manpreet pay the driver for all the trips?
Answer: Number of sacks of cement Manpreet need for making a house = 1500
Sacks carried by truck in 1 trip = 250 So, sacks carried by truck in 2 trips = 250 × 2 = 500 Sacks carried by truck in 3 trips = 250 × 3 = 750 Sacks carried by truck in 4 trips = 250 × 4 = 1000 Sacks carried by truck in 5 trips = 250 × 5 = 1250 Sacks carried by truck in 6 trips = 250 × 6 = 1500 Hence, the number of trips made by the truck to carry 1500 sacks = 1500 / 250 = 6 trips Therefore, a truck needs 6 trips to carry 1500 sacks of cement.Gangu is making sweets for Id. He has made a tray of 80 laddoos.
Question: 14
(a) Are the sweets in the tray enough to pack 23 small boxes?
Answer: Number of laddoos needed to pack 1 small box = 4
Number of laddoos needed to pack 23 small boxes = 4 × 23 = 92 Therefore, 80 laddoos are not sufficient to pack 23 small boxes.(b) How many more sweets are needed?
Answer: Number of laddoos required to pack 23 small boxes = 92
Number of laddoos available = 80 Number of more laddoos needed = 92 – 80 = 12 laddoos Therefore, 12 more laddoos are required to pack 23 small boxes.(c) Gangu also has a bigger box in which he packs 12 laddoos. How many boxes does he need to pack 60 laddoos?
Answer: Number of boxes needed to pack 12 laddoos = 1
Number of boxes needed to pack 60 laddoos = 60 ÷ 12 = 5 boxes Hence, 5 boxes are required to pack 60 laddoos.Practice Time
Question: 15
Neelu brought 15 storybooks to her class. Today 45 students are present. How many children will need to share one book?
Answer: Total number of students in a class = 45 children
Number of books Neelu brought to her class = 15 books Number of children to share 1 book = 45 ÷ 15 = 3 Therefore, 3 children share one book.Question: 16
A family of 8 people needs 60 kg of wheat for a month. How much wheat does this family need for a week?
Answer: Number of days in a month = 30
Number of days in a week = 7 Need of wheat for 8 people in a month or 30 days = 60 kg Need of wheat for 8 people in a day = 60 ÷ 30 = 2 kg Therefore, the need of weight for 8 people in a day = 2 kg So, the need of wheat for 8 people for 7 days = 2 kg × 7 = 14 kgQuestion: 17
Razia wants change for Rs 500
How many notes will she get if she wants in return –
(a) All 100 rupee notes?
Answer : Number of 100 rupee notes needed to change the note of Rs 500
= 500 ÷ 100 = 5(b) All 50 rupee notes?
Answer: Number of 50 rupee notes needed to change the note of Rs 500
= 500 ÷ 50 = 10(c) All 20 rupee notes?
Answer: Number of 20 rupee notes needed to change the note of Rs 500
= 500 ÷ 20 = 25(d) All 5 rupee notes?
Answer: Number of 5 rupee notes needed to change the note of Rs 500
= 500 ÷ 5 = 100Question: 18
You have to distribute 72 tomatoes equally in 3 baskets. How many tomatoes will there be in each?
Answer: Total number of tomatoes to distribute = 72
Number of baskets = 3 So, the number of tomatoes kept in each basket = 72 ÷ 3 = 24 Therefore, 24 tomatoes are distributed in each basket.Question: 19
There are 350 bricks in a hand cart. Binod found the weight of a brick to be 2 kg. What will be the weight of all the bricks?
Answer: Weight of 1 brick = 2 kg
Weight of 350 bricks = 2 × 350 = 700 kg Therefore, the weight of 350 bricks is 700 kg.Question: 20
Mridul and Lokesh are trying 70 ÷ 5 in a different way.
Lokesh writes –
First, I give Rs 5 to each.
I have distributed 5 × 5 = 25 rupees.
Next, I give Rs 6 more to everyone. I have distributed 30 rupees more.
(a) Now, I am left with _______ rupees.
(b) How will Lokesh distribute the rest of the money? Complete it.
So, each child gets 5 + 6 + _____ = _______ rupees.
Answer:
(a)
Your Method
Question: 30
Now use your own method to divide Rs 70 equally among 5 people. If you want, you can start by giving Rs 2 to each. Or you can even start with Rs 11 to each.
Answer: Giving Rs 2 to each,
Question: 31
Can you with Rs 15 to each?
Answer: We cannot start the distribution with Rs 15.
Try doing these
Answer:
(a)Question: 32
Meera made 204 candles to sell in the market. She makes packets of 6. How many packets will she make?
If she packs them in packets of 12, then how many packets will she make?
Answer: Number of candles to be sold in the market = 204
Number of packets Meera made = 6 Number of candles in one packet = 6 Number of packets of candles Meera made = 204 ÷ 6Question: 33
On Sports Day, 161 children are in the school playground. They are standing in 7 equal rows. How many children are there in each row?
Answer: Total number of children in the school playground = 161
Total number of rows they are standing = 7 Given that the number of children in each row is equal, Number of children in each row 161 ÷ 7Question: 34
Answer: How many rakhis are there in all packets?
Question: 35
Answer: How much did Saurabh pay for 1 packet of sugar?
Question: 36
Answer: How many students are there in each row?
Question: 37
Answer: What is the cost of the rail tickets for all four?
Question: 38
Answer: How many metres of cloth did Lalbiak buy in total?