NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 6: The NCERT Class 4 Maths book's Chapter 6, "The Junk Seller," uses real-world examples to teach students about money, profit, and loss. It teaches students the fundamentals of business transactions, including how to calculate expenses, prices, and income, through the story of a trash merchant who gathers and sells a variety of goods.
Students gain knowledge of word problem-solving, money addition and subtraction, and object valuation through fun activities. NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 6 enhances the student's understanding of daily financial operations by emphasizing practical math abilities like mental calculations and budgeting.NCERT Solutions for Class 4 Maths
NCERT Solutions for Class 4 Maths Chapter 6 PDF
NCERT book Page No: 60
Question: 1
(a) What about you? Do you also find Maths difficult?
(b) What is the most difficult thing in your Maths book?
(c) What do you think is the easiest lesson?
Answer:
(a) No, maths is not hard if you practise it properly. (a) I find all of the subjects simple. (c) The practice determines this. It will become easier the more you practise.NCERT book Page No: 61
Find out: how much for a cup of tea?
Question: 2
Ask people and find out the cost of a cup of tea
(a) At a tea stall.
(b) At a hotel.
Answer:
(a) The cost of tea at a tea stall is Rs 5. (b) The cost of tea at a hotel is Rs 10.Question: 3
(a) If a person who runs a tea stall earns Rs 30 in a day, how much will he earn in 10 days?
(b) And in a month?
Answer:
(a) Earning in a day = Rs 30 × 1 Hence, earnings in two days will be = Rs 30 × 2 Earnings in 3 days will be = Rs 30 × 3 Earnings in 10 days will be = Rs 30 × 10 = Rs 300 (b) In a month, there are 30 days. If earning in a day costs Rs 30, Then, earnings in 30 days will cost = Rs 30 × 30 = Rs 900Question: 4
Find out: what is a loan?
(a) Have you ever heard of someone taking a loan? For what?
(b) How much loan was taken?
(c) How much money was paid back?
Answer:
Yes, I am familiar with someone who borrowed money to pay for his son's schooling. (c) He took one lakh rupees. (c) After a year, he returned the sum of Rs. 1,50,000.Question: 5
Who has to pay back more – Hariya or Babu?
Answer: For six months, Hariya should pay Rs 51.
Total money paid by Hariya = Rs 51 × 6 = Rs 306 However, after six months, Babu pays Rs 360. As a result, Babu pays Hariya less money.NCERT book Page No: 62
Question: 6
How much does Kiran earn from 9 rickshaws in a day?
Answer: From 1 rickshaw, she earns = Rs 20
So, from 2 rickshaws, she earns = Rs 20 × 2 = Rs 40 Similarly, from 9 rickshaws, she earns = Rs 20 × 9 = Rs 180Question: 7
For 10 rickshaws, she will get Rs 20 × 10 = Rs 200
So, for 9 rickshaws, she will get Rs 200 – _______ = _______
Answer: For 9 rickshaws, she will get Rs 200 – 20
= Rs 180NCERT Books for Class 4 Maths 2024-25
NCERT book Page No: 63
Question: 8
In a week, how much does Kiran earn from one rickshaw?
Answer: We know in a week, there are 7 days.
Money earned by Kiran in a day = Rs 20 Hence, money earned by Kiran in a week from one rickshaw = Rs 20 × 7 = Rs 140Question: 9
Do it mentally and write the answers.
Answer:
2 × 6 = 12 20 × 6 = 120 2 × 60 = 120 3 × 42 = 126 4 × 80 = 320 4 × 81 = 324 9 × 25 = 225 31 × 9 = 279How Much to Pay for this Junk?
Kiran has bought some junk from junk collectorsQuestion: 10
How much will Kiran pay for 31 kg newspaper?
Answer: 1 kg newspaper cost = Rs 5
31 kg newspaper cost = Rs 5 × 31 = Rs 155 Hence, the cost of 31 kg newspaper is Rs 155.NCERT book Page No: 64
Question: 11
How much will Kiran pay for 42 kg newspaper?
Answer: For 1 kg newspaper Kiran pays = Rs 5
For 42 kg of newspaper, she will pay = Rs 5 × 42 = Rs 210 Hence, Kiran pays Rs 210 for 42 kg of newspaper.Question: 12
Also, find the cost of
(a) 22 kg of plastic.
(b) 23 kg of waste paper.
(c) 12 kg of iron.
Answer:
(a) The cost of 1 kg of plastic = Rs 10 So, the cost of 22 kg of plastic will be = Rs 10 × 22 = Rs 220 (b) Rate of 1 kg of waste paper = Rs 4 Hence, the cost of 23 kg of waste paper = Rs 4 × 23 = Rs 92 (c) The cost of 1 kg of iron = Rs 12 Hence, the cost of 12 kg of iron will be = Rs 12 × 12 = Rs 144Question: 13
Guess the total money Kiran will pay to the junk collectors. Will it be
– More than 600?
– Less than 600?
Answer: Total money Kiran pays to the junk collectors are
Cost of 42 kg of newspaper = Rs 210 Cost of 22 kg of plastic = Rs 220 Cost of 23 kg of waste paper = Rs 92 Cost of 12 kg of iron = Rs 144 Therefore, the total cost of all the junk = Rs 666 So, Kiran pays more than Rs 600.NCERT book Page No: 64-66
Smart Kiran Sells the Junk
Question: 14
Kiran bought 1 kg plastic for Rs 10 but sold 1 kg plastic for Rs 12. How much money does she earn on selling 1 kg plastic?
Answer: The cost of 1 kg of plastic that Kiran bought = Rs 10
She sold 1 kg of plastic for Rs 12. Hence, she earned = Rs 12 – Rs 10 = Rs 2Question: 15
So, how much money does she earn for 63 kg?
Answer: She earns Rs 2 for 1 kg of plastic.
For 63 kg of plastic, she earns = Rs 2 × 63 = Rs 126 Therefore, Kiran earns Rs 126 for 63 kg of plastic. This can be calculated as follows:60 | 3 | |
2 | 60 × 2 | 3 × 2 |
120 | 6 |
Kiran sells 32 kg iron
Question: 16
How much money will Dinu pay for 32 kg iron?
Answer: The amount by which 1 kg of plastic is sold = Rs 14
Hence, the cost of 32 kg of plastic = Rs 14 × 32 = Rs 448 This can be calculated as follows:30 | 2 | |
10 | 30 × 10 | 2 × 10 |
300 | 20 | |
4 | 30 × 4 | 2 × 4 |
120 | 8 |
Question: 17
Kiran buys 1 kg iron for Rs 12 but sells it for Rs 14. How much does she earn when she sells 32 kg of iron?
Answer: Money earned by Kiran by selling 1 kg of iron = Rs 14 – Rs 12
= Rs 2 Hence, money earned by her by selling 32 kg of iron = Rs 2 × 32 = Rs 64 This can be calculated as follows:30 | 2 | |
2 | 30 × 2 | 2 × 2 |
60 | 4 |
What will Dinu pay for 152 kg newspaper?
Question: 18
I bought 1 kg newspaper for Rs 5 but sold it for Rs 6. How much money did I earn by selling 152 kg of newspaper?
Answer: Money earned by selling 1 kg of newspaper = Selling price of newspaper – Purchasing price of newspaper
= Rs 6 – Rs 5 = Rs 1 Money earned by her by selling 152 kg of newspaper = Rs 1 × 152 = Rs 152 Therefore, she earns Rs 152 by selling 152 kg of newspaper.What does Dinu pay for brass?
Question: 19
How much money will Dinu pay for 4 kg brass?
Answer: As per Dinu’s price list, the cost of 1 kg of brass = Rs 180
For 4 kg of brass, Dinu will pay = Rs 180 × 4 = Rs 720 This can also be calculated as follows:100 | 80 | |
4 | 100 × 4 | 80 × 4 |
400 | 320 |
Related Links -
NCERT book Page No: 67
Question: 20
First, guess the answer and then calculate.
(a) 37 × 18 =
(b) 45 × 24 =
(c) 69 × 52 =
(d) 77 × 55 =
(e) 142 × 5 =
(f) 382 × 3 =
(g) 2 × 175 =
(h) 4 × 206 =
Answer:
(a) Here, the number will be near 40 × 20, i.e., about 800. Calculation:30 | 7 | |
10 | 30 × 10 | 7 × 10 |
300 | 70 | |
8 | 30 × 8 | 7 × 8 |
240 | 56 |
40 | 5 | |
20 | 40 × 20 | 5 × 20 |
800 | 100 | |
4 | 40 × 4 | 5 × 4 |
160 | 20 |
60 | 9 | |
50 | 60 × 50 | 9 × 50 |
3000 | 450 | |
2 | 60 × 2 | 9 × 2 |
120 | 18 |
70 | 7 | |
50 | 70 × 50 | 7 × 50 |
3500 | 350 | |
5 | 70 × 5 | 7 × 5 |
350 | 35 |
100 | 40 | 2 | |
5 | 100 × 5 | 40 × 5 | 2 × 5 |
500 | 200 | 10 |
300 | 80 | 2 | |
3 | 300 × 3 | 80 × 3 | 2 × 3 |
900 | 240 | 6 |
100 | 70 | 5 | |
2 | 100 × 2 | 70 × 2 | 5 × 2 |
200 | 140 | 10 |
200 | 6 | |
4 | 200 × 4 | 6 × 4 |
800 | 24 |
Fill My Diary
Later, she paid Rs 919 to the junk collectors. When she sold the junk, she got these notes and coins from Dinu.
Question: 21
Find out how much she earned this time.
Answer:
18 March 2007 Money paid by Kiran = Rs 919 Money she got from Dinu Rs 100 × 5 = Rs 500 Rs 50 × 1 = Rs 50 Rs 20 × 9 = Rs 180 Rs 10 × 18 = Rs 180 Rs 5 × 28 = Rs 140 Total money she got from Dinu = Rs 1050 Rs 1050 – Rs 919 ___________ Total money she earned = Rs 131 = Rs 131___________
Practical Application of Math : The solutions help students relate mathematical concepts to real-life situations like buying, selling, and managing money.
Improves Financial Literacy : Students learn about basic financial transactions, including profit, loss, and budgeting, which enhances their understanding of money management.
Enhanced Problem-Solving Skills : By working through the chapter’s exercises, students develop logical thinking and problem-solving abilities, especially in the context of word problems.
Strengthens Mental Math : The chapter involves frequent use of addition, subtraction, and mental calculations, helping students improve their arithmetic skills.
Engaging and Relatable Learning : The use of a junk seller’s story makes learning more engaging, allowing students to connect mathematical concepts with everyday activities.