

Line Graph Data Interpretations: A line graph, also known as a line chart, is a fundamental tool for pictorially representing a set of data. In line graphs, straight line segments connect data points (called markers), illustrating continuous changes over some time. Because the data points display information, line graphs are also referred to as point-to-point graphs.
In data interpretation, line graphs are used to visually represent data points connected by straight lines, demonstrating how a particular variable changes over time or other continuous intervals. Here’s an overview of their features and uses:
The area of state A is 10 sq. km which is 33(1/3)% more than that of state B. The Ratio of the area of state B to that of state C is 1: 2 and the total area of states C and D together is 27.5 sq. km. Average area of all the five states is 13 sq. km.
{Common Solution}
Area of state A = 10 sq. km
Area of state B = 10 * (3/4) = 7.5 sq. km
Area of state C = 7.5 * (2/1) = 15 sq. km
Area of state D = 27.5 - 15 = 12.5 sq. km
Area of state E = (13 * 5) - (10 + 7.5 + 15 + 12.5) = 20 sq. km
State A:
Total population = 16000 * 10 = 160000
Male population = (160000 + 20000)/2 = 90000
Female population = (160000 - 20000)/2 = 70000. Similarly, we can calculate for other states as well:
| States | Total population | Male population | Female population |
| A | 160000 | 90000 | 70000 |
| B | 24000 * 7.5 = 180000 | (180000 - 12000)/2 = 84000 | (180000 + 12000)/2 = 96000 |
| C | 12000 * 15 = 180000 | (180000 + 18000)/2 = 99000 | (180000 - 18000)/2 = 81000 |
| D | 18000 * 12.5 = 225000 | (225000 + 10000)/2 = 117500 | (225000 - 10000)/2 = 107500 |
| E | 10000 * 20 = 200000 | (200000 - 8000)/2 = 96000 | (200000 + 8000)/2 = 104000 |
Sol.
Answer: B
Difference in P = 250 – 200 = 50
Q = 250 – 100 = 150 (Highest difference)
R = 200 – 150 = 50
S = 280 – 150 = 130
T = 250 – 220 = 30
2) What percentage will be the number of girls in school R out of the number of girls in school P and Q together?
A.57.14%
B.68.12%
C.72.34%
D.81.92%
E.92.72%
Sol.
Answer: A
Girls in school R = 200
Girls in P and Q = 250 + 100 = 350
Required % = 200/350 * 100 = 57.14%
3) Find the ratio of the number of boys to girls in the schools P, R and T together.
A.31: 32
B.32: 31
C.60: 67
D.67: 60
E.None of these
Sol.
Answer: C
Boys in the schools P, R and T = 200 + 150 + 250 = 600
Girls in the schools P, R and T = 250 + 200 + 220 = 670
Required ratio = 600: 670 = 60: 67
4) The number of students in school P is how much percentage of the number of students in school S?
A.98.5%
B.104.7%
C.132.8%
D.144.7%
E.158.2%
Sol.
Answer: B
Number of students in P = 200 + 250 = 450
Number of students in S = 150 + 280 = 430
Required % = 450/430 * 100 = 104.7%
5) Which of the schools has the highest number of students (both girls and boys)?
A.P
B.Q
C.R
D.S
E.T
Sol.
Answer: E
Number of students in P = 200 + 250 = 450
Number of students in Q = 100 + 250 = 350
Number of students in R = 150 + 200 = 350
Number of students in S = 150 + 280 = 430
Number of students in T = 220 + 250 = 470 (Highest)
| Related Links | |
|---|---|
| Quadratic Equations | Number System |
| Vedic Maths | Pie Chart DI |
| Time and Work | Problem on Ages |
| Flow Chart DI | |
| Arithmetic DI | Permutation and Combination |


