Physics Wallah

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities

Here, we have provided NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8. Students can view these NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities before exams for better understanding of the chapter.
authorImageNeha Tanna28 Feb, 2024
Share

Share

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8: The purpose of NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 is to assist students in using the formulas to compare quantities and compute ratios to address a variety of situations. Students will learn about ratio and proportion in NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8, Comparing Quantities. Additionally, they will learn about the unitary method, percentage, and simple interest ideas and how to use them in real-world situations. This chapter also covers the conversion of decimals and fractions into percentages and vice versa.

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 PDF

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities download the attached PDF. Students must practise maths concepts appropriately for each topic if they hope to achieve higher maths scores. You can get higher grades by using the NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8. Experts have fix problems step-by-step and provide clear explanations.

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 PDF

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities

Below we have provided NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 for students to help them understand the chapter better and to score good marks in their examination. Exercise 8.1 Page: 157

1. Find the ratio of:

(a) ₹ 5 to 50 paise

Solution:-

We know that, ₹ 1 = 100 paise Then, ₹ 5 = 5 × 100 = 500 paise Now we have to find the ratio, = 500/50 = 10/1 So, the required ratio is 10: 1.

(b) 15 kg to 210 g

Solution:-

We know that, 1 kg = 1000 g Then, 15 kg = 15 × 1000 = 15000 g Now we have to find the ratio, = 15000/210 = 1500/21 = 500/7 … [∵divide both by 3] So, the required ratio is 500: 7.

CBSE Admit Card 2024

(c) 9 m to 27 cm

Solution:-

We know that, 1 m = 100 cm Then, 9 m = 9 × 100 = 900 cm Now we have to find the ratio, = 900/27 = 100/3 … [∵divide both by 9] So, the required ratio is 100: 3.

(d) 30 days to 36 hours

Solution:-

We know that, 1 day = 24 hours Then, 30 days = 30 × 24 = 720 hours Now we have to find the ratio, = 720/36 = 20/1 … [∵divide both by 36] So, the required ratio is 20: 1.

2. In a computer lab, there are 3 computers for every 6 students. How many computers will be needed for 24 students?

Solution:-

From the question it is given that, Number of computer required for 6 students = 3 So, number of computer required for 1 student = (3/6) = ½ So, number of computer required for 24 students = 24 × ½ = 24/2 = 12 ∴ Number of computers required for 24 students is 12.

3. Population of Rajasthan = 570 lakhs and population of UP = 1660 lakhs.

Area of Rajasthan = 3 lakh km 2 and area of UP = 2 lakh km 2 .

(i) How many people are there per km 2 in both these states?

(ii) Which state is less populated?

Solution:-

(i) From the question, it is given that,

Population of Rajasthan = 570 lakh Area of Rajasthan = 3 lakh Km 2 Then, population of Rajasthan in 1 km 2 area = (570 lakh)/ (3 lakh km 2 ) = 190 people per km 2 Population of UP = 1660 Lakh Area of UP = 2 Lakh km 2 Then, population of UP in 1 lakh km 2 area = (1660 lakh)/ (2 lakh km 2 ) = 830 people per km 2

(ii) By comparing the two states, we find that Rajasthan is the less populated state.

CBSE Syllabus Class 7
CBSE Class 7 English Syllabus CBSE Class 7 Math Syllabus
CBSE Class 7 Social Science Syllabus CBSE Class 7 Science Syllabus

Exercise 8.2 Page: 164

1. Convert the given fractional numbers to percent.

(a) 1/8

Solution:-

In order to convert a fraction into a percentage multiply the fraction by 100 and put the percent sign %. = (1/8) × 100 % = 100/8 % = 12.5%

(b) 5/4

Solution:-

In order to convert a fraction into a percentage multiply the fraction by 100 and put the percent sign %. = (5/4) × 100 % = 500/4 % = 125%

(c) 3/40

Solution:-

In order to convert a fraction into a percentage multiply the fraction by 100 and put the percent sign %. = (3/40) × 100 % = 300/40 % = 30/4 % = 7.5%

CBSE Board Exam Centre List 2024

(d) 2/7

Solution:-

In order to convert a fraction into a percentage multiply the fraction by 100 and put the percent sign %. = (2/7) × 100 % = 200/7 % = NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities Image 1 %

2. Convert the given decimal fraction to percent.

(a) 0.65

Solution:-

First we have to remove the decimal point, = 65/100 Now, Multiply by 100 and put the percent sign %. We have, = (65/100) × 100 = 65%

(b) 2.1

Solution:-

First we have to remove the decimal point, = 21/10 Now, Multiply by 100 and put the percent sign %. We have, = (21/10) × 100 =210%

(c) 0.02

Solution:-

First we have to remove the decimal point, = 2/100 Now, Multiply by 100 and put the percent sign %. We have, = (2/100) × 100 = 2%

(d) 12.35

Solution:-

First we have to remove the decimal point, = 1235/100 Now, Multiply by 100 and put the percent sign %. We have, = (1235/100) × 100) = 1235%

Related Links -

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 1 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 9
NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 2 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 10
NCERT Solutions for Class 7 maths Chapter 3 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 11
NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 4 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 12
NCERT Solutions for Class 7 Maths NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 13
NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 5 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 14
NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 6 NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 15
NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8

3. Estimate what part of the figures is coloured, and hence find the per cent which is coloured.

(i)

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities Image 2

Solution:-

By observing the given figure, We can identify that 1 part is shaded out of 4 equal parts. It is represented by a fraction = ¼ Then, = ¼ × 100 = 100/4 = 25% Hence, 25% of the figure is coloured.

(ii)

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities Image 3

Solution:-

By observing the given figure, We can identify that 3 parts are shaded out of 5 equal parts. It is represented by a fraction = 3/5 Then, = (3/5) × 100 = 300/5 = 60% Hence, 60% of the figure is coloured.

(iii)

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 Comparing Quantities Image 4

Solution:-

By observing the given figure, We can identify that 3 parts are shaded out of 8 equal parts. It is represented by a fraction = 3/8 Then, = (3/8) × 100 = 300/8 = 37.5% Hence, 37.5% of the figure is coloured.

4. Find:

(a) 15% of 250

Solution:-

We have, = (15/100) × 250 = (15/10) × 25 = (15/2) × 5 = (75/2) = 37.5

(b) 1% of 1 hour

Solution:-

We know that, 1 hour = 60 minutes Then, 1% of 60 minutes 1 minute = 60 seconds 60 minutes = 60 × 60 = 3600 seconds Now, 1% of 3600 seconds = (1/100) × 3600 = 1 × 36 = 36 seconds

(c) 20% of ₹ 2500

Solution:-

We have, = (20/100) × 2500 = 20 × 25 = ₹ 500

(d) 75% of 1 kg

Solution:-

We know that, 1 kg = 1000 g Then, 75% of 1000 g = (75/100) × 1000 = 75 × 10 = 750 g

5. Find the whole quantity if

(a) 5% of it is 600

Solution:-

Let us assume the whole quantity be x, Then, (5/100) × (x) = 600 X = 600 × (100/5) X = 60000/5 X = 12000

(b) 12% of it is ₹ 1080.

Solution:-

Let us assume the whole quantity is x, Then, (12/100) × (x) = 1080 X = 1080 × (100/12) X = 540 × (100/6) X = 90 × 100 X = ₹ 9000

(c) 40% of it is 500k km

Solution:-

Let us assume the whole quantity is x, Then, (40/100) × (x) = 500 X = 500 × (100/40) X = 500 × (10/4) X = 500 × 2.5 X = 1250 km

(d) 70% of it is 14 minutes

Solution:-

Let us assume the whole quantity is x, Then, (70/100) × (x) = 14 X = 14 × (100/70) X = 14 × (10/7) X = 20 minutes

(e) 8% of it is 40 liters

Solution:-

Let us assume the whole quantity is x, Then, (8/100) × (x) = 40 X = 40 × (100/8) X = 40 × (100/8) X = 40 × 12.5 X = 500 liters

6. Convert given percent to decimal fractions and also fractions in simplest forms:

(a) 25%

Solution:-

First convert the given percentage into fraction and then put the fraction into decimal form. = (25/100) = ¼ = 0.25

(b) 150%

Solution:-

First convert the given percentage into fraction and then put the fraction into decimal form. = (150/100) = 3/2 = 1.5

(c) 20%

Solution:-

First convert the given percentage into fraction and then put the fraction into decimal form. = (20/100) = 1/5 = 0.2

(d) 5%

Solution:-

First convert the given percentage into fraction and then put the fraction into decimal form. = (5/100) = 1/20 = 0.05

7. In a city, 30% are females, 40% are males and remaining are children. What per cent are children?

Solution:-

From the question, it is given that Percentage of female in a city =30% Percentage of male in a city = 40% Total percentage of both male and female = 40% + 30% = 70% Now we have to find the percentage of children = 100 – 70 = 30% So, 30% are children.

8. Out of 15,000 voters in a constituency, 60% voted. Find the percentage of voters who did not vote. Can you now find how many actually did not vote?

Solution:-

From the question, it is given that Total number of voters in the constituency = 15000 Percentage of people who voted in the election = 60% Percentage of people who did not vote in the election = 100 – 60 = 40% Total number of voters who did not vote in the election = 40% of 15000 = (40/100) × 15000 = 0.4 × 15000 = 6000 voters ∴ 6000 voters did not vote.

9. Meeta saves ₹ 4000 from her salary. If this is 10% of her salary. What is her salary?

Solution:-

Let us assume Meeta’s salary be ₹ x, Then, 10% of ₹ x = ₹ 4000 (10/100) × (x) = 4000 X = 4000 × (100/10) X = 4000 × 10 X = ₹ 40000 ∴ Meeta’s salary is ₹ 40000.

10. A local cricket team played 20 matches in one season. It won 25% of them. How many matches did they win?

Solution:-

From the question, it is given that Total matches played by a local team = 20 Percentage of matches won by the local team = 25% Then, Number of matches won by the team = 25% of 20 = (25/100) × 20 = 25/5 = 5 matches. ∴ The local team won 5 matches out of 20 matches.

NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 8 FAQs

How to pass in maths exam class 7?

Make use of resources: Utilize textbooks, reference books, online tutorials, and practice worksheets to enhance your understanding of different topics.

Is percentage another way of comparing quantities Class 7?

The percentage is another way of comparisons. In ratios we have to make the denominator same then only we can compare them but in percentage, we can compare by calculating the percentage of the given quantity.

Is 90% good in Class 7?

Yes, it is very good percentage. Well according to me the top percentage are which, that is gained by a student by his hard work no matter how much it is.
Join 15 Million students on the app today!
Point IconLive & recorded classes available at ease
Point IconDashboard for progress tracking
Point IconMillions of practice questions at your fingertips
Download ButtonDownload Button
Banner Image
Banner Image
Free Learning Resources
Know about Physics Wallah
Physics Wallah is an Indian edtech platform that provides accessible & comprehensive learning experiences to students from Class 6th to postgraduate level. We also provide extensive NCERT solutions, sample paper, NEET, JEE Mains, BITSAT previous year papers & more such resources to students. Physics Wallah also caters to over 3.5 million registered students and over 78 lakh+ Youtube subscribers with 4.8 rating on its app.
We Stand Out because
We provide students with intensive courses with India’s qualified & experienced faculties & mentors. PW strives to make the learning experience comprehensive and accessible for students of all sections of society. We believe in empowering every single student who couldn't dream of a good career in engineering and medical field earlier.
Our Key Focus Areas
Physics Wallah's main focus is to make the learning experience as economical as possible for all students. With our affordable courses like Lakshya, Udaan and Arjuna and many others, we have been able to provide a platform for lakhs of aspirants. From providing Chemistry, Maths, Physics formula to giving e-books of eminent authors like RD Sharma, RS Aggarwal and Lakhmir Singh, PW focuses on every single student's need for preparation.
What Makes Us Different
Physics Wallah strives to develop a comprehensive pedagogical structure for students, where they get a state-of-the-art learning experience with study material and resources. Apart from catering students preparing for JEE Mains and NEET, PW also provides study material for each state board like Uttar Pradesh, Bihar, and others

Copyright © 2025 Physicswallah Limited All rights reserved.